Bugun...
Bizi izleyin:


Murat Diri


Facebookta Paylaş

Çiftlik Bank'ın Gerçek Kahramanı bence ....
Tarih: 05-04-2018 08:47:00 Güncelleme: 05-04-2018 09:34:00


 

 

Olayın en başından sonuna kadar konuya hakim olan ve Taraklı’daki tesislerin el konulmasında ilk haberi yapan Taraklı’lı gazeteci Murat Diri Çiftlik Bankı yazdı.

 

Türkiye’nin gündemini Bir anda değiştiren Çiftlik Bank’ın patlamasında yanılmıyorsam en çok Kaymakam Cihat Koç’a teşekkür ve dua edilmesi gerekiyor. Yaklaşık 132 Bin kişiyi dolandırıp Yurt dışına kaçan Tosuncuğa ise ne derseniz diyebilirsiniz

Yaklaşık 1 yıl önce Taraklı’da göreve başlayan Kaymakam Cihat Koç’un önemli başarılara imza atacağını yazmıştım.

Göreve başladığı ilk günden itibaren 7’den 70 ‘e herkes tarafından sevilen bir Kaymakam

Boş zamanlarında devamlı yaşlı, engelli ve esnaf ziyaretleri yapar

Özel günleri hiç unutmaz yaşlılar haftası kadınlar günü vb

Taraklının en çok ihtiyacı olan Halı sahalar, Konferans salonu kütüphane gibi 10 numara çalışmalarda imzası var

Yani bir gazeteci olarak Kaymakam Cihat Koç’a kaç not verirsiniz diye sorarsanız 100 üzerinden 100 verebilirim

Gelelim Çiftlik banka

Birkaç ilde Çiftlikleri olan bu tesis ilçemizde de 4 Kasım 2017 tarihinde görkemli bir açılış ile açıldı

İlçeden Protokol haricinde hemen hemen kimse açılışa davet edilmedi ama Türkiye’nin her yerinden yüzlerce otobüslerin geldiğini gördük

Tesis ilçe merkezine 5 Km uzaklıkta Göynük Ankara yolu üzerinde

Açılıştan sonra Kaymakam Bey ve Belediye Başkanımızla parkta oturduk

Kaymakam bey açılışta mümkün olmayan vaatlerin verildiğini hediye olarak gelenlere dağıtılan ürünlerin kendi ürünlerinin olmadığını sadece etiket yapıştırıldığını tesislerin dışını abartılı biçimde gösterildiğini ancak içinde herhangi bir tadilat yapılmadığını en fazla 300-500 tavuk olduğunu ifade ederek tesisle ilgili vakit kaybetmeden inceleme başlatacağını söylerken belediye başkanı da aynı görüşe sahipti.

Hemen sonrasında hafta başında Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekiplerinin tesiste tutanak tuttuğunu öğrendik. Yine Kaymakam beyle hafta içinde çarşıda bir görüşmemiz oldu.

 Görüşmemizde durumu sordum saadet zinciri bir yapılanma olduğunu tespit ettiklerini ve basın yoluyla halkında bilgilendirilmesi gerektiğini bu konuda şahsımdan yardımcı olmasını söyledi.

Sürekli basında reklamlarla vatandaşın kandırıldığını kendisinin suç duyurusu için hazırlık yaptığını öğrendim bende Kaymakam beyin aktardıklarını gazetemde paylaştım

Daha sonra Kaymakam beyin Geyve Cumhuriyet Başsavcılığına 24 Kasım 2017 tarihinde çiftlik bankla ilgili suç duyurusunda bulunduğunu öğrendim.

Bu haber Aralık ayının ilk haftasında Sakarya’daki yerel gazetelerde yer aldı ancak ne yazık ki ulusal basına taşınamadı. Özellikle süreci yakından takip edemedik zira soruşturma gizlilik açısından bilgi verilmiyordu ancak daha sonra teyit ettiğim kadarıyla Savcılığa milyonlarca liraya tedbir koyduğunu öğrendim. Bunu Kaymakam beyle her karşılaştığımda bu soruşturmayı başlatan kişi olarak tedbirli olması gerektiğini hedef haline gelebileceğini söyledim zira kendisi koruma kullanmıyordu ve halada kullanmıyor.

 Sanıyorum Ocak ayı başlarında bakanlıklarda inceleme başlattıklarını duyurdular.

Ve çiftlik bankın gerçek yüzüyle ilgili haberler ulusal basına düşmeye başladı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının Şirket ile ilgili suç duyurusunda bulunacağı açıklaması ve şirket merkezine giden yatırımcıların merkezin boşaltıldığını görmesi haberi ajanslara düşüce gazetecilik refleksiyle Taraklı’daki tesiste de bir hareketlilik olur diyerek tesise gittim.

 13 Mart akşamı tesise gittiğimde tesisin önünde kalabalığın ve güvenlik güçlerini fark ettim

 Kısa süre sonra Savcı ve Kaymakam Bey geldi

 Savcı beyin talimatıyla tesiste arama yapılarak bir takım evraklara el konuldu ve tesis tedbiren oradaki çalışanlara yediemin olarak teslim edildi

Yaklaşık 5 tane mağdur tesise geldi tesisten görüntü ve mağdurlardan röportaj aldım

Mağdurlarda İlçe Jandarma komutanlığına suç duyurusunda bulunmak üzere davet edildiler.

İlçemizde tesis açılışından bu yana özellikle Kaymakam beyin özverili çalışmalarına şahit oldum tesise el konulduktan sonra içerideki 21. Bin civarındaki normal yumurta yapan tavukların zarar görmeden yaşayabilmeleri için mücadeleye devam ettiler.

İhaleyle satıldı

Geçtiğimiz haftada Taraklı Kaymakamlığı Mal Müdürlüğü tarafından ihaleyle satışa sunuldu. İhaleye 4 firma girdi. Toplamda 21 bin 190 tavuğun sahibi, 262 bin 500 TL teklif veren Ankara Yarka firmasından Ekrem Tetik oldu.

Tavukların değerinden daha aza satıldığı konuşulsa da normal tavuk, normal yumurta bence piyasa neyse o fiyata satıldı.

Kayyum göreve başladı

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebi üzerine, Çiftlik Bank'a yönelik soruşturma kapsamında 3 şirkete kayyum atandı.

Kayyum ilk olarak Taraklı’daki tesislere geldi. Bende hemen tesislere gittim ve kendileri ile röportaj yapmak istedim. Fakat kendileri şimdilik bir açıklama yapamayacaklarını söylediler. Daha sonra bir açıklama yapacağız dediler.

Öyle böyle 132 Bin kişi dolandırıldı ama eğer bu işin üstüne Kaymakam Cihat Koç gitmesiydi 132 Bin değil Milyonlar dolandırılabilirdi. Ben Taraklı Kaymakamı Sayın Cihat Koç’u bir kez daha huzurlarınızda tebrik ediyorum.

Kalın Sağlıcakla…

 Bu yazı 7618 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • TARAKLI
  TARAKLI
 • TARAKLI
  TARAKLI
 • TARAKLI
  TARAKLI
 • TARAKLI
  TARAKLI
 • TARAKLI
  TARAKLI
 • TARAKLI
  TARAKLI
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Taraklı FM DİNLE
  Taraklı FM DİNLE
 • TESİSTE KUNDAKLAMA İDDİASI
  TESİSTE KUNDAKLAMA İDDİASI
 • Hem öğrendi hem eğlendi
  Hem öğrendi hem eğlendi
 • YARDIMA JANDARMA YETİŞTİ
  YARDIMA JANDARMA YETİŞTİ
 • Seçim 2019 İlçeler - 8 Ocak 2019
  Seçim 2019 İlçeler - 8 Ocak 2019
 • Bülbül mesaisini Taraklı'da geçirdi
  Bülbül mesaisini Taraklı'da geçirdi
VİDEO GALERİ
YUKARI