ÜNİPERSEN tarafından yapılan açıklamada, personel yemek ücretleri konusunda daha önce SAÜ’ye karşı açılan davanın sürdüğü belirtilerek, yeni yemek ihalesinde sendikanın daha önce dile getirdiği bazı önerilerin dikkate alındığı ifade edildi.
Bu haberi kaçırmayın SAÜ’de yemek ihalesi tamam! Yeni dönemde öğrencinin tabağının 119 lirasını üniversite ödeyecek Devamını Oku “19 aylık ihale maliyetleri artırıyordu”Sendika, önceki yemek ihalesinin 19 aylık yapıldığını hatırlatarak, ihale süresinin 12 ayı aşmasının özellikle asgari ücret artışları nedeniyle firma personel maliyetlerini yükselttiğini savundu.
Açıklamada, artan maliyetlerin yemek fiyatlarına yansıdığı, bunun da personelin daha yüksek bedellerle yemek yemesine ve kamu zararının oluşmasına neden olduğu ileri sürüldü.
Yeni ihalenin 1 yıllık yapılmasının bu açıdan önemli bir adım olduğu belirtilirken, SAÜ’nün 20 Temmuz 2026 tarihinde açık ihale usulüyle çıktığı yemek ihalesinin, yapılan itirazların ardından 28 Ağustos 2026 tarihinde sonuçlandığı aktarıldı.
İhaleyi, “ŞAFAK CATERİNG GIDA TURİZM TAŞIMACILIK SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ – MG PROFESYONEL YEMEK ANONİM ŞİRKETİ İş Ortaklığı” kazandı.
Sendikanın verdiği bilgilere göre, yeni ihalede 1 kap, 4 çeşit yemeğin KDV dahil ihale bedeli yaklaşık 217 TL olarak belirlendi.
Personel yemek ücretlerine indirim geldiİhale sonucunun ardından SAÜ yönetiminin personel yemek ücretlerinde indirime gittiği belirtildi.
ÜNİPERSEN’in açıklamasına göre, bugün itibarıyla geçerli olmak üzere personel yemek ücretlerinde ek göstergeye göre yaklaşık yüzde 10 ile yüzde 25 arasında değişen oranlarda indirim yapıldı.
Buna göre;
Önceki en düşük personel yemek bedeli: 150 TLGüncel en düşük personel yemek bedeli: 120 TLÖnceki en yüksek personel yemek bedeli: 220 TLGüncel en yüksek personel yemek bedeli: 180 TL
Sendika, yapılan indirimle birlikte kurumun personel yemeklerine sağladığı desteğin yaklaşık yüzde 30 seviyesine ulaştığını belirtti.
“Yüzde 50 seviyesine çıkarılmalı”ÜNİPERSEN, SAÜ yönetiminin indirimi kısa sürede hayata geçirmesini olumlu karşıladığını belirterek teşekkür etti. Ancak sendikanın asıl beklentisinin kurum desteğinin yasal sınır olan yüzde 50 seviyesine çıkarılması olduğu vurgulandı.
Açıklamada, bu nedenle personel yemek ücretlerinde yaklaşık yüzde 15 oranında daha indirim yapılması gerektiği savunuldu.
Sendika, yemek ihalelerinin 12 ayı aşmaması ve personelden alınacak yemek bedelinin ihale bedelinin yarısını geçmemesi gerektiğini ilgili kanun, yönetmelik ve tebliğlere dayanarak uzun süredir savunduğunu belirtti.
Öğrenci yemek ücreti 50 TL olarak kaldıÖte yandan ÜNİPERSEN’in açıklamasında öğrenci yemek ücretine ilişkin de bilgi verildi.
SAÜ’de öğrenci yemek ücretinin 50 TL olarak değişmeden kaldığı belirtildi.
Daha önce gündeme gelen yeni yemek ihalesi kapsamında ise üniversitenin öğrenci yemek maliyetinin önemli bir bölümünü karşılayacağı açıklanmıştı.
ÜNİPERSEN, personel yemek ücretlerinin de ihale bedelinin yarısının altına çekilmesi halinde, son bir yılda yüzde 70’lere varan personel günlük yemek kullanımındaki düşüşün tersine dönebileceğini ve 657 sayılı Kanun’dan kaynaklanan öğle yemeği hakkından yararlanma oranının artacağını ifade etti.
Açıklamanın sonunda sendika, personelin haklarını savunmaya ve yemek ücretleriyle ilgili sürecin takipçisi olmaya devam edeceğini duyurdu.